Prasīs slēgt pārdomātākas vienošanās par profesionālās darbības ierobežojumiem pēc amatu atstāšanas kapitālsabiedrībās

04.04.2023
Prasīs slēgt pārdomātākas vienošanās par profesionālās darbības ierobežojumiem pēc amatu atstāšanas kapitālsabiedrībās

4. aprīlī Ministru kabinets izskatīja informatīvo ziņojumu &"Par publisku personu kapitālsabiedrību darbinieku profesionālās darbības ierobežojumiem pēc amata pilnvaru izbeigšanās&", kurā Valsts kanceleja ir izstrādājusi skaidrojumu – kādas konkrētas secīgas darbības valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām turpmāk būs jāveic, izvērtējot, vai ir nepieciešama vienošanās slēgšana ar darbinieku par ierobežojumiem profesionālajai darbībai, beidzot pildīt amata pienākumus valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās, un kas jāņem vērā noslēdzot šādu vienošanos.

Prasot šādu vienošanās un tās nosacījumu objektīvās nepieciešamības pamatojuma sniegšanu, mērķis ir panāk, lai šādas vienošanās tiktu slēgtas tikai īpašos gadījumos, tādējādi novēršot arī publiskās personas līdzekļu nelietderīgas izmantošanas riskus.

Kapitālsabiedrību pārvaldības tīmekļvietnē valstskapitals.gov.lv ir ievietots šis skaidrojums - secīgi veicamās darbības, kas izpildāmas, slēdzot šādu vienošanos ar darbinieku par profesionālās darbības ierobežojumiem.

Informatīvajā ziņojumā ir secināts, ka tiesiskais regulējums attiecībā uz vienošanās slēgšanu par profesionālās darbības ierobežojumiem Latvijā ir pietiekams, bet ir nepieciešams publiskā sektora darba devējiem vairāk skaidrot un radīt izpratni par profesionālās darbības ierobežojumu piemērošanas tiesiskajām īpatnībām, lietderību un šādu atlīdzības izmaksu veikšanas un deklarēšanas kārtību. Ziņojumā sniegtas vadlīnijas, kādi soļi jāveic kapitālsabiedrību pārvaldības institūcijās, izvērtējot pašas kapitālsabiedrības konkurences stāvokli tirgū un konkrētu amatu atbilstību profesionālās darbības ierobežojumu noteikšanai tiem.

Valdībā izskatītais informatīvais ziņojums paredz, ka kapitāla daļu turētājiem ir jāinformē valsts kapitālsabiedrības par nepieciešamību veikt šādu izvērtējumu vienošanās slēgšanai ar darbinieku par profesionālās darbības ierobežojumu, savukārt Izglītības un zinātnes ministrijai par to ir jāinformē valsts augstskolas, bet Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai – pašvaldības.

Valsts kanceleja, izpildot Ministru prezidenta 2021. gada 9. aprīļa rezolūciju un izstrādājot šo informatīvo ziņojumu, ņēma vērā Valsts kontroles revīzijas ziņojumā “Vai profesionālās darbības ierobežojums publiskajā sektorā tiek noteikts tiesiski?” (04.03.2021.) identificētos riskus un izanalizēja esošo tiesisko regulējumu identificēto risku vadībai, kā arī izstrādāja ieteikumus profesionālās darbības ierobežojumu noteikšanas tiesiskā regulējuma un tā piemērošanas prakses uzlabošanai.

Valsts kancelejas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par pareizu atzīta Valsts kontroles revīzijas ziņojumā paustā atziņa, ka “vienošanās ar darbinieku par profesionālās darbības ierobežojumu publiskajā sektorā būtu jābūt izņēmumam, nevis ierastai praksei”.

Ar informatīvo ziņojumu “Par publisku personu kapitālsabiedrību darbinieku profesionālās darbības ierobežojumiem pēc amata pilnvaru izbeigšanās” varat iepazīties Tiesību aktu projektu portālā.

×

Lai šī tīmekļa vietne darbotos, mēs izmantojam tehniskās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu, papildus šajā vietnē, interneta vietnes apmeklējuma analīzei un lietošanas pieredzes uzlabošanai var tikt izmantotas statistikas sīkdatnes. Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.

Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu” vai noraidīt, noklikšķinot uz pogas “Nepiekrītu”.

Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tehniskās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.

Vairāk informācijas